Güneş enerjisi boylerin çeşitleri nelerdir?


Kapalı sistem güneş enerjisi boylerleri

·         Yatık Cidarlı Boyler

Açık sistem güneş enerjisi boyleri

·         Yatık Cidarsız Boyler

·         Yatık Serpantinli Boyler

Yatık Cidarlı Boyler (KSC)

Güneş enerjisi boylerinin  yatık cidarlı boyler çeşidinde, boyler kapalı sistem güneş enerjisi deposu olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler Her tip panele uygundur. İsteğe bağlı olarak takılabilen rezistans sayesinde termosifon olarak da kullanılabilmektedir. Şebeke basıncı altında çalıştığı için sistemin çalışması için fazladan bir pompa kullanılmaz, direkt olarak güneş enerjisi paneline ve sıcak su tesisatına bağlantı yapılır. Boyler içi temiz ve hijyenik açıdan titanyum emaye ile kaplanmıştır.

Cidarlı modeller güneş enerjisi kollektöründe ısınan akışkan, kullanım suyunun depolandığı emayeli tankın etrafındaki cidarın içinde dolaştırılarak, kullanım suyuna temas etmeden dıştan içe doğru ısı transferi yaparak hijyenik kullanım sıcak suyunu hazırlar.

Kullanım yerleri:

Villa , apartman , hastane , spor salonu , fabrika ve şantiyelerde güneş enerjisi sistemlerinde kullanılır.

Yatık Cidarsız Boyler – Açık Sistem (KSO)Yatık Cidarsız Boyler – Açık Sistem (KSO)

Güneş enerjisi boylerinin yatık cidarsız boylerleri açık sistem güneş enerjisi deposu olarak kullanılmaktadır. Yatık cidarlı boylerlerde olduğu gibi bu sistemde de pompa kullanılmaz. Yatık cidarsız boylerler direkt olarak güneş enerjisi paneline ve sıcak su tesisatına bağlantı yapılır. Yatık cidarsız boylerler kışın don olayının görülmediği bölgeler için tavsiye edilir. İlave olarak sisteme elektrikli ısıtıcı bağlanabilir. Bu sistemlerinde içi emaye ile kaplanmıştır.

 

Kullanım yerleri: Villa , apartman , hastane , spor salonu , fabrika ve şantiyelerde güneş enerjisi sistemlerinde kullanılır.

Yatık Serpantinli Boyler (KSS)

Güneş enerjisi boylerinin  yatık serpantinli güneş enerjisi boylerleri her tip panele uygundur. Yatık serpantinli boylerin içinde bulunan serpantin sayesinde cidarlı sistemlerdeki cidar basıncının meydana getirdiği riskler ortadan kaldırılmıştır ve kullanım açısından daha uzun ömürlü hale getirilmiştir. Özel serpantin dizaynı sayesinde ısı dağılımı depo içerinde daha homojen bir şekilde yayılması sağlanmıştır. Bu sistemlerde de yatık cidarsız boylerlerdeki gibi İlave olarak elektrikli ısıtıcı ile desteklenebilir.  Diğer sistmelerde ki gibi bu boylerin içi de emaye kaplanmıştır. Yalnız serpantinde bölgesi ise çift kat emaye ile kaplanmıştır. Yatık serpantinli boylerlerde CFC içermeyen poliüretan izolasyon kullanılmaktadır.

Serpantinli tiplerde ise güneş enerjisi panelinden gelen ısıtıcı akışkan boyler içerisindeki serpantinden dolaştırılarak kullanım suyu elde edilir.

 

Kullanım yerleri: Villa , apartman , hastane , spor salonu , fabrika ve şantiyelerde güneş enerjisi sistemlerinde kullanılır.

Daha geniş bilgi için http://www.kodsan.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Yatık Cidarlı Boyler
Yatık Serpantinli Boyler
Yatık Cidarsız Boyler